Moreno Keskuse ajaloost
Moreno Keskus asutati 1998 a., asutajateks olid Aivar Simmermann, Pille Isat, Andres Sild ja Tuuli Vellama. Me kõik õppisime siis Sirkku Aitolehti juhtitud Tallinna õppegrupis ja psühhodraama keskuse loomine oli iseenesest mõistetav samm, et arendada seda mõtteviisi ja meetodit inimeste, gruppide ja ühiskonna hüvanguks. Selleste ajast asume ka P. Süda tn 1 majas, kus toimub meie põhitegevus - väljaõpe, koolitused, supervisioonid, psühhodraama teraapia ning enesearenduslikud grupid.
Moreno nime kasutamise õiguse andis meile Jacob Levi Moreno abikaasa Zerka T. Moreno (1917-2016), kes oli selle suurmehe koostööpartner ja paljuski tema tööde kaasajastaja. Zerka elas USA-s Baconis ja oli paljudele karismaatiline inspireerija.
Eestis võib psühhodraama algust lugeda 1960-ndatest aastatest, mil dr. Vaino Vahing võttis Tartus kokku asjahuviliste grupi. Koos loeti ja arutati J.L. Moreno teoseid, näpuga järge pidades, lavastati nii osalejate elujuhtumisi, kui päevakajalisi sündmusi. Rahvusvahelistel psühhodraama koolitajatel oli võimalus oma töid ja tegemisi tutvustada alles vahetult enne ning pärast Eesti taasiseseisvumist. Eesti Psühhodraama Ühing asutati juba 1991. aastal erinevatel kursustel osalenud huviliste poolt. 1995. aastal alustas Eestis 2 väljaõppe gruppi, üks Tallinnas ja teine Tartus. Nende baasil on loodud 2 tugevat psühhodraama kooli Eestis – Moreno Keskus MTÜ ja SA Psühhodraama Instituut Tartus.
Alates 1995. aastast korraldatakse kord üle kahe aasta Eesti Psühhodraama Konverentsi „Kohtumine Olustveres“, kus on võimalik tutvuda selle meetodi ja erinevate tegijatega. 2000. aastal algatas Moreno Keskus siiani püsiva traditsiooni – Balti Moreno Konverentsi korraldamise, kus samuti üle kahe aasta toimub rahvusvaheline psühhodraamat tutvustav konverents kordamööda Eestis, Lätis ja Leedus.
Psühhodraama meetod on tänaseks leidnud küllalt laialdast tunnustust ja kasutamist nii koolitustegevuses kui teraapias ja täiendusena erinevate professioonide juures. Paljud inimeste ning gruppidega tegelevad suunad on integreerinud J.L. Moreno mõisteid ja arusaamu rollidest, loovusest ja spontaansusest, vastastikusest mõjust suhetes, sotsiaalsetest süsteemidest ja võimalusest leida inimesele selline koht, mis võimaldab tervenemist ning arengut.